Ukázka z knihy

Jednotlivé kapitoly postupně odpovídají na mnoho otázek, které napadnou každého, kdo stojí před rozhodnutím vydat se jednou konkrétní cestou léčby. Autor velmi otevřeně vyslovuje myšlenky, které většina lidí považuje za kacířské a přesto přečíst si, že i někdo jiný se bojí, že třeba lékař může udělat chybu je najednou úleva.

 

I ten nejzručnější chirurg někdy zklame

Po mnoho let byl držitelem světového rekordu v baseballu Babe Ruth. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že Babe Ruth byl držitelem i jiného rekordu: měl rekord v nejvyšším počtu chybných odpalů. Oblast sportu je plná pozoruhodně nadaných hráčů, kteří mají jedno společné – svou vysokou obratnost. Ale jak ví každý, kdo má se sportem zkušenost, úroveň obratnosti atletických hvězd se čas od času mění a může být ovlivněna takovými faktory, jako je odpočatost, míra koncentrace nebo cokoli jiného. I ti nejobratnější sportovci se někdy netrefí nebo nedají vítěznou branku. Namísto toho někdy udělají chybu. Nikdo není stále dokonalý. Právě tak jako ten nejobratnější sportovec někdy ve své hře nezaboduje, tak ani ten nejzručnější chirurg není vždy při operaci dokonalý. To je prostě přirozené. Lidé se přirozeně ve svých dovednostech liší. Někdy úkol splní velmi dobře, a jindy vůbec ne. A někdy ho udělají špatně. Z toho důvodu si chirurgové hradí tolik peněz na pojištění špatného výkonu, a proto je na lékařských omylech postaven celý průmysl.

 

Někteří chirurgové jsou méně zruční

V roce 2010 jsem spolu se všemi dalšími fanoušky fotbalového mužstva New Orleans Saints seděl při každém jejich zápase přilepen k televizi. Toho roku se stalo něco neuvěřitelného: New Orleans Saints vyhráli nejvyšší pohár. I když v té sezóně hrálo celé mužstvo znamenitě, někteří jeho členové nesplnili očekávání. Přestože byli dobře placeni a jednoznačně byli k dobré hře motivováni, prostě neodevzdali, co měli. Totéž platí v medicíně a každé jiné profesi. V určitých oblastech někteří lidé prostě nepracují dobře. Ve skutečnosti na každém pracovišti najdete lidi, kteří ve své práci nejsou dobří. Proč by chirurgie měla být jiná než oblast učitelství, strojírenství nebo práce automechanika? Je skutečností, že někteří lékaři ve své práci prostě dobří nejsou. Takže každý, kdo se rozhodne jít na operativní odejmutí prostaty nebo jinou obtížnou operaci, by měl hledat toho nejlepšího chirurga. Žel, není to lehké. Dokonce i když se dobrý chirurg najde, ještě to nezaručuje úspěšný výsledek, co se týká minimálních vedlejších účinků.